دسته‌ها
خبر

شكايت تاجر سابق ايران از زیمنس به ‏خاطر بوشهر

يك تاجر سابق ايراني از شركت زيمنس آلمان به دليل آنچه نپرداختن كميسيون قرارداد نيروگاه اتمي بوشهر و اين شركت خوانده، درخواست دريافت غرامت دويست ميليون يورويي كرده است.
به گزارش فارس، يك تاجر سابق ايراني از شركت زيمنس آلمان به دليل آنچه نپرداختن كميسيون قرارداد نيروگاه اتمي بوشهر و اين شركت خوانده، درخواست دريافت غرامت دويست ميليون يورويي كرده است.
به ادعاي اين فرد كه از معتمدان شاه سابق ايران بوده است، شركت زيمنس آلمان، بخشي از حق كميسيون او در معامله‌ نيروگاه اتمي بوشهر را نپرداخته است. به گفته وي، به دست آوردن دانش هسته‌اي غيرنظامي نيز از انگيزه‌‌هاي رژيم شاه در اين معامله بوده است.شركت زيمنس آلمان و «‌هاينريش فون پيير»، رئيس سابق آن، هم‌اكنون با شكايتي روبه‌رو شده‌اند كه بازتاب مثبتي براي آنها نداشته است.
به نوشته‌ سايت هفته‌نامه اشپيگل، در اواخر ژوييه‌ 2008 يك تاجر سابق ايراني، شكايتي را تسليم هيأت داوري اتاق بازرگاني بين‌المللي پاريس (ICC) كرده كه به موجب آن، زيمنس مبلغي معادل 75 ميليون يورو و نيز سود آن را به اين فرد بدهكار است.
موضوع اختلاف به قرارداد چهار ميلياردي زيمنس و رژيم شاه در سال 1974برمي‌گردد كه بنا بر آن، زيمنس ساخت نخستين نيروگاه اتمي ايران را در بوشهر آغاز كرد. ‌هاينريش فون پيير كه بعدها به رياست زيمنس رسيد، در آن هنگام تاجر بود و نقش مهمي در انجام اين قرارداد داشت.
به اين ترتيب، براي تسريع و گشايش در انجام قرارداد نيروگاه بوشهر، زيمنس با رجوع به يكي از تاجران ايراني معتمد شاه، از او مي‌خواهد با استفاده از نفوذ و روابط خود، در اين زمينه اقدام كند.
به گفته‌ اين فرد، زيمنس هم متقابلا قول مي‌دهد كه در صورت بستن قرارداد‌‌، يك حق كميسيون دويست ميليون يورويي به وي بدهد، اما تا امروز تنها دو سوم اين مبلغ پرداخته شده است.
در شكايتسيزده صفحه‌اي اين تاجر سابق ايراني كه اينك در ژنو زندگي مي‌كند، اتهامات سنگيني متوجه شركت زيمنس شده كه يكي از آنها اين است كه زيمنس امتناع خود از پرداخت كامل حق كميسيون را اينگونه توجيه مي‌كند كه اشرف پهلوي، خواهر محمدرضا شاه نيز حق كميسيوني معادل 75 ميليون يورو براي قرارداد يادشده مطالبه كرده بود.
* كشمكش بر سر انتقال دانش هسته‌اي نظامي
يك موضوع حساس در شكايت‌نامه‌ي تاجر ايراني، اشاره او به اين نكته است كه شاه در بستن قرارداد با زيمنس، هم به دنبال به دست آوردن دانش هسته‌اي براي توليد انرژي بوده و هم مي‌خواسته است به دانش و امكانات هسته‌اي در زمينه نظامي دسترسي پيدا كند.
به عبارت ديگر، زيمنس بايد شرايط فني لازم را براي ساخت بمب اتمي در اختيار ايران قرار دهد.اينها همه در حالي است كه زيمنس، اين اتهام را شديدا رد كرده و درخواست تاجر ايراني را هم ناموجه خوانده است. اين شركت همچنين مدعي است كه فرد يادشده، پيشتر نيز در اين باره شكايت كرده، ولي دادگاه درخواست او را رد كرده است.
تاجر ايراني، اما روايت ديگري از ماجرا دارد. به گفته‌ وي، در زمان تشكيل دادگاه پيشين وي بر اين باور بوده كه اشرف پهلوي كه اينك در نيويورك زندگي مي‌كند، واقعا بخشي از حق كميسيون را دريافت كرده است. وي اما اينك مي‌خواهد در جريان رسيدگي به شكايت جديد خود، يك گواهي محضري از سوي اشرف پهلوي به دادگاه بدهد كه به موجب آن، وي تاكنون هيچ مبلغي از زيمنس دريافت نكرده است.