دسته‌ها
خبر

دوچرخه‌، بخشي از حمل‌و‌نقل درون ‌شهري

شهردار تهران گفت: به منظور جلوگيري از آلودگي هوا و كاهش ترافيك طرح دوچرخه‌سواري به جاي استفاده از خودرو به صورت آزمايشي در منطقه 8 اجرا و در صورت موفقيت اين طرح در مناطق 22 گانه با همكاري شوراياران و شهرداران مناطق اجرايي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار شهر، دكتر محمدباقر قاليباف شهردار تهران در مراسم بهره‌برداري از 53 پروژه عمراني، ترافيكي و فرهنگي منطقه 8 گفت: ايجاد فرهنگ دوچرخه‌سواري به جاي خودرو حدود يك سال است كه در شهرداري تهران توسط كارشناسان بررسي مي‌شود.

وي افزود: اين طرح قرار بود 9 ماهه به نتيجه برسد اما به دليل مشكلاتي، اين طرح يك سال به طول انجاميد كه در حال حاضر به صورت آزمايشي از منطقه 8 آغاز مي‌شود.

قاليباف گفت: با بررسي‌هايي انجام شده توسط كارشناسان، منطقه 8 را به دلايل مختلف براي اجراي اين طرح انتخاب كرده‌ايم كه در اين زمينه مساجد، شوراياري‌ها، NGO ها، مدارس و سازمان‌هاي ديگر در اين منطقه بايد ما را ياري كنند.

شهردار تهران در توضيح اجراي اين طرح گفت: مكان‌هايي براي دوچرخه‌سواري در نظر گرفته شده‌اند كه در آنجا دوچرخه‌هايي به صورت رايگان به شهروندان ارايه مي‌شود تا شهروندان مسيرهاي 500 متري از منزل تا مترو و يا براي خريد از دوچرخه به جاي خودروي شخصي استفاده كنند.

وي گفت: در سفري كه به چين داشتم طرح استفاده از دوچرخه به جاي خودرو از سوي شهروندان با استقبال خوبي همراه بود به طوري كه بيش از 40 يا 50 هزار نفر از شهورندان از دوچرخه براي سفرهاي درون شهري خود استفاده مي‌كردند.

به گفته قاليباف اين طرح را مي‌توان در تهران نيز به خوبي اجرا كرد هر چند بسياري از دوستان اعتقاد دارند كه فصل زمستان آغاز خوبي براي اجراي اين طرح نيست اما وي معتقد است اجراي طرح‌ها در سخت‌ترين زمان‌ها باعث آشكار شدن نقاط ضعف و قدرت طرح مي‌شود.

وي با موفق ارزيابي كردن اقدامات منطقه 8 از سال 84 گفت: منطقه 8 يكي از مناطق موفقي است كه با توجه به مساله محله‌محوري توانسته است اهداف شهرداري را به خواسته‌ها نزديك‌تر كند.

وي افزود: در سال 88 كه سياست‌هاي بودجه را به مناطق 22 گانه تهران ابلاغ كرديم به تمامي شهرداران مناطق اين نكته اشاره شد كه بايد به اسناد بالا دستي شامل چشم‌انداز شهر تهران و اسناد پايين دستي شامل اولويت‌بندي محلات توجه ويژه‌اي شود.

شهردار تهران با بيان اين كه نگاه سياسي بايد از انجام كارهاي اجرايي برداشته شود گفت: مديران ما در شهرداري بايد ياد بگيرند كه اگر كاري را نمي‌توانند انجام دهند به شهروندان وعده‌هاي واهي ندهند و اگر هم وعده كاري را به آنها مي‌دهند آن را عملياتي كنند.

قاليباف در مقايسه منطقه 8 از سال 84 تاكنون گفت: در سال 84 اعتبار پيش‌بيني شده براي پروژه‌هاي منطقه 8 مبلغ 5/2 ميليارد تومان بود كه امسال اين بودجه به 100 ميليارد تومان افزايش پيدا كرده است و اين نشان از پيشرفت و آباداني اين منطقه است.

شهردار تهران اظهار داشت: علاوه بر اقدامات عمراني بايد به كارهاي فرهنگي و اجتماعي نيز توجه شود زيرا ما در مقابل روح و روان مردم مسوول هستيم و در مسايل فرهنگ و اجتماعي بايد نظرات شهروندان را شنيد و در حد امكان به آنها جامه عمل پوشاند.

شهردار تهران با اشاره به موفق ارزيابي كردن عملكرد مديران منطقه 8 تصريح كرد: وقتي به گذشته اين منطقه نگاه مي‌كنيم محلات محرومي را در اين منطقه مي‌بينيم كه با تلاش و كوشش نيروهاي اين منطقه اين محلات تا حدودي آباد شدند اما اين پايان كار نيرو‌هاي شهرداري در اين منطقه نيست.