دسته‌ها
خبر

خسارت 170ميليارد توماني و خروج چين از پرو‍‍‍ژه تهران-شمال

یک مقام آگاه از بررسی نحوه خروج بنیاد مستضعفان و پیمانکار چینی از آزادراه تهران-شمال و احتمال پرداخت خسارت 170 میلیارد تومانی به بنیاد توسط وزارت راه و ترابری در این راستا خبر داد.

این مقام آگاه در گفتگو با مهر گفت: وزارت راه و ترابری برای خارج کردن بنیاد مستضعفان از پروژه آزادراه تهران شمال باید حدود 170 میلیارد تومان به بنیاد خسارت پرداخت کند که نحوه پرداخت آن در یک کارگروه کارشناسی در حال بررسی است. وی افزود: خروج چینی ها از آزاد راه تهران-شمال نیز به دنبال خروج بنیاد از این پروژه اتفاق خواهد افتاد و قطعه اول این آزادراه به شکل پروژه های خرد به پیمانکاران داخلی واگذار خواهد شد.

این مقام آگاه ادامه داد: سفر دوهفته گذشته آب بر مدیرعامل شرکت آزاد راه تهران-شمال که قرار بود به چین انجام شود، نیز به دلیل تصمیم گیری در خصوص خروج چینی ها از این پروژه لغو شد.

وی اظهار داشت: احتمالا رقم خسارت بنیاد مستضعفان در بودجه سال آینده وزارت راه و ترابری دیده خواهد شد تا ازطریق بودجه بدهی به پیمانکاران به بنیاد پرداخت شود.

گفتنی است، به دلیل تاخیر 20 ساله در اجرای پروژه آزادراه تهران-شمال و عدم پرداخت سهم مالی مشارکت هر یک از طرفین این قراداد( وزارت راه و ترابری و بنیاد مستضعفان)، راهکار خروج چینی ها و بنیاد به عنوان خروج از بن بست ساخت این آزادراه در نظر گرفته شده است.

به گزارش مهر، آزاد راه تهران – شمال از غرب تهران یعنی تقاطع بزرگراه همت شروع و با عبور از ناحیه کن، سولقان، دوآب (شهرستانک) ، گچسر و مرزن آباد به کمربندی چالوس – تنکابن متصل می‌گردد. طول این آزاد راه در مجموع 121 کیلومتر و دارای دو خط عبور در هر باند و پیش بینی سه خط در فرازهای تند است.