دسته‌ها
خبر

امکان تکرار تجربه نیویورک در آستانه

 محمد سيد طنطاوي شيخ الازهر براي شركت در كنفرانس اديان به قزاقستان سفر كرده و همزمان شيمون پرز نيز براي شركت در همين نشست، خود را به آستانه پايتخت قزاقستان رسانده است.
«القدس العربي» با بیان مطلب بالا نوشت: شيخ علي عبدالباقي، مدير كل پژوهش‌هاي اسلامي الازهر درباره احتمال ديدار دوباره رئيس الازهر و رئيس رژيم صهيونيستي همانند ديدار سال گذشته در نيويورك، گفته است: هيچ مانعي ندارد كه دانشگاه بين‌المللي الازهر در كنفرانسي شركت كند كه خاخام‌هاي يهودي نيز در آن حضور دارند، زيرا كنفرانس اديان دانشگاه الازهر و رئيس آن را به رسميت شناخته و بر پایه تعاليم شريعت اسلام رفتار مي‌كند.
این روزنامه عربی در تحليلي در اين زمینه نوشت: پرز براي به دست آوردن مشروعيت رژيم صهيونيستي، در حال بازديد از دو كشور آذربايجان و قزاقستان است و روز گذشته، اين دو كشور را كشورهايي با نظام حاكميتي «جمهوري اسلامي» ناميده بود.
هم‌اکنون کارشناسان مسائل اعراب بر این باورند که چنین دیدارهایی با هدف عادی‌سازی روابط میان اعراب و اسرائیل به رهبری خط سازش صورت می‌گیرد؛ همچنین در این باره باید افزود که استفاده از پوشش‌هایی مانند کنفرانس‌های مذهبی و یا فرهنگی برای دیدار سران و یا شخصیت‌های سیاسی و مذهبی عرب با صهیونیست‌های اسرائیلی، جدیدترین تلاش‌ها برای پیشبرد فرایند سازش به شمار می‌رود.