دسته‌ها
خبر

میناوند: قطبی مرد روزهای سخت نیست

خبر ورزش؛ مهرداد میناوند، مدافع چپ تیم ملی در جاک جهانی 1998 فرانسه درباره حذف در مرحله مقدماتی جام جهانی آفریقای جنوبی و تبعات آن چنین گفت که در پی می‌آید:

چرا تیم ملی راهی به جام جهانی پیدا نکرد؟
وقتی ما به علی دایی اعتماد کردیم و او را به عنوان سرمربی تیم ملی برگزیدیم، این اشتباه که پس از بازی با عربستان اخراجش کنیم. دایی تیم‌های حریف را به خوبی می‌شناخت و می‌دانست چطور در سه بازی آخر مقابل 2 کره و امارات بازی کند، ما نباید او را برکنار می‌کردیم و آوردن قطبی هم از اشتباهات دیگر فدراسیون فوتبال بود و پیش‌بینی می‌شد که نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. اگر به خاطر داشته باشید، در بازی با کره جنوبی زمانی که از حریف جلو افتاده بودیم، قطبی می‌توانست با تعویض‌های اصولی بازی را حفظ کند، اما اشتباه اول او تعویض کریمی بود. بازیکنی که در یک لحظه مثل بازی با امارات، توانایی‌های خودش را نشان می‌دهد و سایر تعویض‌ها که نشان داد، مرد روزهای سخت نیست.

تبعات حذف از جام جهانی چه چیزهایی است؟
شک نکنید که به مدت چهار سال مرگ فوتبال ما رقم خورد. شاید خیلی‌ها بگویند اگر هم به جام جهانی می‌رفتیم، زنگ تفریح رقبا می‌شدیم اما من چنین چیزی را قبول ندارم و اگر به خوبی برنامه‌ریزی می‌کردیم نتیجه مطلوب را هم می‌گرفتیم.

حالا باید چه کار کرد؟
باید برنامه‌ریزی‌ها را برای جام ملت‌های آسیا تنظیم کرد. لیگ برتر را منظم و قوی برگزار کنیم و استقلال و پرسپولیس را تقویت نمود تا مردم از فوتبال قهر نکنند و دوباره به فوتبال روی خوش نشان دهند.
شما موافق استعفای کفاشیان هستید؟ عده‌ای می‌گویند چون او فوتبالی نیست باید برود؟
خیر، چنین چیزی اشتباه است. کفاشیان مدیر خوبی است و عملکرد او را نباید با تیم ملی بزرگسالان سنجید. او به تیم‌های پایه اهمیت زیادی داده و کارش را ریشه‌ای انجام می‌دهد، من حتم دارم اگر به خوبی برنامه‌ریزی کنیم، با توجه به رشد تیم‌های پایه ما می‌توانیم به سال‌های آینده خوشبین باشیم. باید برای مدیران ثبات کاری قایل شد. اگر قرار باشد با هر شکست، رئیس فدراسیون فوتبال را عوض کنیم، فوتبال به قهقرا می‌رود.

آیا ماندن قطبی به صلاح است؟
خیر، باید یک مربی بزرگ خارجی بیاوریم و به او فرصت چهار ساله بدهیم تا تجربیات و توانایی‌های فنی‌اش را به تیم ملی القا کند.